E-Tab 5 Güncelleme Sorunu ve Orijinal yazılım Yükleme

Bu eğitim öğretim yılı içinde dağıtılan E-Tab 5 model tablet bilgisayarlar kısa bir süre önce güncelleme aldı. Özellikle öğretmen bilgisayarlarının büyük bir bölümü, güncellemeden sonra açılmama ve sürekli yeniden başlama problemleri ile karşı karşıya kaldı. Güncelleme ile yüklenen yazılımda bulunan bir hata nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Bu durumu gidermek için sorunsuz yazılımı kendimiz yüklemek zorundayız. Bir diğer seçenek de tableti yazılım güncelleme talebiyle servise göndermek. Ama gerek evrak, kargo vb. işlemlerle uğraşmamak, gerek de öğretmeni tabletsiz bırakmamak için aşağıda anlatacağım yöntemi kullanmak daha mantıklı.

E-Tab 5 Güncelleme Sorunu Nasıl Giderilir?

Öncelikle tableti kapalı konuma getirmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda tablet sürekli yeniden başlamakta ve kapatılamamakta. Bu durumda tabletin güç, ses açma ve ses kapatma tuşlarının hepsine birden basılı tutarak kapatabiliriz. Bu da çalışmazsa şarjı bitene kadar beklememiz gerekiyor. Kapandıktan sonra bir süre şarjda bekleterek ve şarj seviyesinden emin olarak işleme başlayabiliriz.

Öncelikle aşağıdaki linklerden bize uygun olan yazılımı indiriyoruz. Şuan için problem öğretmen tabletlerinde olduğu için ilk linki kullanıyoruz.

E-Tab 5  Öğretmen Tablet Yazılımı İndir

E-Tab 5 Öğrenci Tablet Yazılımı İndir

İndirdiğimiz "ogretmen.exe" dosyasına çift tıklayarak bilgisayarımıza kuruyoruz. Eğer kurulum esnasında sürücü yükleme uyarısı verirse aşağıdaki resimde görünen seçeneği seçerek ilerliyoruz.


Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki ekran gelmeli. Ayrıca masaüstüne de "öğretmen" isimli bir kısayol oluşmuş olmalı. Başka tabletler için programı bu kısayol aracılığıyla başlatacağız.


Açılır listede "download only" seçili iken donwload butonuna basıyoruz ve bundan sonra tabletimizi USB kablo aracılığıyla bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Not: Yaptığım denemelerde herhangi bir problemle karşılaşmadım ama bazı tabletlerde seri no silinme durumu olduğu söylenmekte. Yukarıdaki resimde en altta bulunan "usr data" bölümünün tikini kaldırırsanız daha garanti olur.

İşlem tamamlandığında aşağıdaki gibi bir onay işareti gelmeli. Onay işareti geldiyse işlemimiz doğru şekilde tamamlanmıştır. Tabletimiz kullanıma hazır.

Not: Eğer download butonuna bastığımızda bir hareketlilik olmuyorsa, tabletin açma tuşuna basabilirsiniz. Bazen bu tarz problemler olabiliyor. Buradaki püf nokta, programın tableti algılaması. Bazen kullandığınız kablo dahi bu algılamaya engel olabilir.


E-tab 5 için usb driver indirmek için tıklayın.

Eğer bu driver da işinize yaramazsa her türlü driver'ı bulmanıza yarayan Driver Solution Pack uygulamasını tavsiye ederim. Online olarak driver taraması da yapabiliyor. Gelen sayfadan çevrimiçi indir diyerek online driver taraması yaptırabilirsiniz.

Driver Solution Pack


E-Tab 5 Güncelleme Sorunu ve Orijinal yazılım Yükleme E-Tab 5 Güncelleme Sorunu ve Orijinal yazılım Yükleme Reviewed by Bilişim Merakı on 3/29/2016 Rating: 5

87 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Hocam benim tabletin yazilimsal bi arizasi var Tamirciye goturdugumde yazilimsal bir sorun dedi 75TL istedi eger bunlari yaparsam 0 dan yeni bir yazilim mi yuklenecek,yazilim sorunu duzelirmi cevaplarsaniz sevinirim

   Sil
  2. Hocam benim tabletin yazilimsal bi arizasi var Tamirciye goturdugumde yazilimsal bir sorun dedi 75TL istedi eger bunlari yaparsam 0 dan yeni bir yazilim mi yuklenecek,yazilim sorunu duzelirmi cevaplarsaniz sevinirim

   Sil
  3. Sorun yazılımsalsa evet düzelir.

   Sil
 2. Güncelleme ile yüklenen yazılımda bulunan bir hata nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Bu durumu gidermek için sorunsuz yazılımı kendimiz yüklemek zorundayız
  Hocam bu bütün E tab 5 lerde olan bir sorun mu, şu an benim tabletimde böyle bir sıkıntı yok,ne öneririsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun yoksa işleme gerek yok hocam. Güncelleme alanlar bu hatayla karşılaştılar.

   Sil
 3. ya dowlandı tıklıyorum oylece duruyor uzun suren bi işlem mi öyle beklemeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmen ve öğrenci yazılımları General Mobile'ın kendi serverlarında bulunuyor. Yoğunluktan olabilir.

   Sil
  2. Hocam aynı şekilde download'ı tıklıyorum ama öylece duruyor ekran. USB bağlantısını yapınca tablet de açılıyo ama bi türlü download olmuyor.

   Sil
  3. Tablet bağlı olmasın. Önce download'a tıklayıp sonra bağlayın direk algılaması gerekiyor. Yaptığım denemelerde bu şekilde olmuştu. Alternatif olarak "download only" yazan bölümü "upgrade" olarak değiştirerek deneyebilirsiniz. Ayrıca cihaz şarj durumunun yeterli olduğundan emin olun.

   Sil
 4. Benim ogretmen tabletim guncellemeden beri acilmiyor icinde onemli dokumanlarim vardi bunlari silmeden acma sansimiz var mi ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam listeden "download only" yazan bölümü "upgrade" olarak değiştirip, listenin en altında bulunan "userdata" yazan bölümün tikini kaldırarak download butonuna tıklarsanız dosyalarınız korunur diye tahmin ediyorum. Ama henüz denemedim, emin değilim. En kısa sürede denemeye çalışacağım.

   Sil
 5. Desenize işimiz şansa kaldı :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimde güncelleme almış tablet bulunmadığı için deneyemiyorum. Siz şimdilik yazılımı yüklemeyin. Okulunuzda güncelleme alan ve içerisinde önemli bilgiler bulunmayan bir öğretmen tableti varsa onda deneyin bahsettiğim önerileri. Duruma göre kendi tabletinize uygularsınız. Hatta sonucu buradan bildirirseniz sevinirim.

   Sil
 6. Benim ogrenci tabletim kilitlendi garantiye verdigim zaman guncelleme aldigi icin rootlanmadi bu islemi uygularsam bir sıkıntı olurmu

  YanıtlaSil
 7. Yani demek istedigim rootlanmadigi icin yapacagim seyler sınırlı bu islemi yaprsam bu sınır kalkarmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmen tabletlerinde herhangi bir sınır bulunmuyor. Öğrenci tabletlerine öğrenci.exe'yi indirip kurmanız sınırları kaldırmaz. Öğretmen.exe'yi de yükleyemezsiniz. Size tavsiyem bakanlığın koyduğu sınırları kaldırmak için girişimde bulunmamanız. Denetimler sıklaşıyor.

   Sil
 8. ÖĞRETMEN TABLETİ AÇILIYOR AMA İLK KYIT EKRANI GELİYOR SONRA AÇILMIYOR Bİ FİKRİ OLAN

  YanıtlaSil
 9. MAALESEF COM.ANDROİD.SYSTEMUİ İŞLEMİ DURDURDU UYARASI GELİYOR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda bahsedilen işlemler sonrasında mı oluştu bu durum?

   Sil
 10. teşekkürler hocam . uzun süredir tablet öylece duruyordu :)

  YanıtlaSil
 11. Arkadaşlar programı bilgisayara kurdum, aynen talimatları uyguluyorum. Fakat tık yok, Ayrıca bunları yapmadan önce fabrika ayarlarına geçiş içinde işlem yapmıştım. Daha ne yapabilirim bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 12. Öğretmen. Exe dosyasını kurdum ama internete bağlandıktan sonra MAALESEF COM.ANDROİD.SYSTEMUİ hatası alıyorum ve sisteme kayıt daha önce otomatik geliyordu fakat şimdi gelmedi ve kayıt ekranında kaldı. Ayrıca bu olayı 4 5 defa denedim olmadı nasıl kayıt olacağız bilgisi olan varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seri no silinmiş olabilir. Kayıt ekranının sol tarafında seri numarası yazmalı. Eğer seri numarası yerine 12345... gibi rakamlar veya sıralı harfler varsa seri numaranız silinmiştir maalesef. Servise gönderebilirsiniz.

   Sil
 13. ben attım tik işareti geldi açtım tablet sıfırlanmıs ama yıne oyun falan atılmıyor
  aynı sadece sıfırlanmış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu güncelleme yada farklı nedenlerle açılmayan tabletleri açabilmek adına eklenmiştir. Orijinal yazılımla oyun vs. yüklenmesi zaten mümkün değildir. Bunun için root atmak gerekli ve root atmak farklı bir konudur.

   Sil
 14. teşekkür ederim çok faydalı oldunuz artık tabletimi kullanabiliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, işinize yaramasına sevindim.

   Sil
 15. hocam öğretmen tabletimi uzun bir süredir (yaklaşık 4 aydır) kullanmıyordum, dün açtım play store dan uygulama indirmek istedim fakat indirmiyor sürekli yükleniyor gibi ama 1 kb bile indirme yapmıyor, aynı şekilde yüklü uygulamaları da güncellemiyor ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 16. usb bağlantılı fare takılıyken tableti algılamadı ama fareyi usbden çıkardıktan sonra tableti algıladı oldu

  YanıtlaSil
 17. Tabletin dokunmatiği gitti ama ekranda hasar yok ama çalışmadı araştırdım yazılımdan kaynaklı olabilirmiş denesem olurmu bilgilendirir seniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabletin kalemi ile kapatıp yeniden acarsaniz büyük ihtimalle çalışacaktır.

   Sil
 18. Pazartesi yoksa garentiye yolucam. Acil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalemle denediğinizde çalışıyor mu? Eğe yeniden başlatmanıza rağmen çalışmıyorsa garantiye gönderin. Daha sağlıklı olur.

   Sil
 19. Sa hocam ben tüm işlemleri yaptım yalnız son asamada aygıt surucusu tanınmıyor uyarısı verdi ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 20. Hocam USB yi nasıl etkinlestiririz. USB yi kullanmamız gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 21. Hocam öğretmen tableti. E-TAB 5

  YanıtlaSil
 22. belirtilen adımları eksiksiz uyguladım..sorun çözüldü..çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 23. hocam selamlar, çok teşekkürler güncelleme işe yaradı tabletim açıldı ama aktivasyonu yapamıyorum birtürlü yardımıc olursanız sevinirim. ( wifi bağlanıyor, kimlik no ve şifre girince öyle kalıyor ilerlemiyor)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sol tarafta seri numarası yazmalı. Silinmiş olabilir. Servise gönderiniz.

   Sil
 24. ayı durum bendede oluyor. seri no da silinmiş tabii

  YanıtlaSil
 25. Benim tabletimin seri numarası da silindi. E.017 hatası veriyor. Eba ile yazıştık wifi/bluetooth mac edreslerinin yazılması gerekiyormuş ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Aktivasyon yapamıyorum. Lütfen yardım edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Servise gönderirseniz kolaylıkla hallediyorlar. Seri numarası yazımı çetrefilli bir iş.

   Sil
 26. Merhabalar hocam, bu güncelleme yazılımlarının ETAB4 için olanlarını paylaşabilir misiniz.

  YanıtlaSil
 27. Mrb iyi günler ben birinden etab 5 alacağım ama yazılanları görünce kafam karıştı tavsiyeniz nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meb tarafından dağıtılan tabletlerin satışı suç teşkil etmektedir. Tavsiyem satın almamanız. Tabii burada bahsedilen General Mobile E-tab5 tablet.

   Sil
 28. http://hizliresim.com/Gz2j4Z hocam bole bi hata var yardım lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabletin driverının yüklü olduğundan emin olun. Doğru tablet programını çalıştırdığınızdan emin olun. (Öğretmen-öğrenci) Son olarak da uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı deneyin.

   Sil
 29. HOCAM BU İŞLEMİ YAPINCA TABLET SIFIRLANIYOR MU İÇİNDEKİLER GİDİYOR MU YANİ
  VE KURUMSAL CİHAZ YÖNETİMİ GİDİYOR MU

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kişisel dosyalarınız sıfırlanır ama kurumsal cihaz yönetimi etkilenmez. Orjinal yazılım çünkü.

   Sil
 30. hocam benim tablet hep kayıt dışı hatası veriyor. tckimlik ve şifreyi doğru girmeme rağmen. bu yazılımı da yükledim. telpaya da gönderdik olmadı. var mı bir bilginiz?kayıt dışı 006 hatası veriyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mdm@eba.gov.tr'ye mail atarak durumu bildiriniz, yardımcı olacaklardır. Yalnız okulun resmi e-posta adresini kullanmaya özen gösterin.

   Sil
 31. Çok sağolun. Allah razı olsun...

  YanıtlaSil
 32. E tab 5 in android surumunu guncelledim genaral mobile yazip acilmiyo format attim yine olmadi lutfen yardim edin!!!

  YanıtlaSil
 33. E tab 5 in android surumunu guncelledim genaral mobile yazip acilmiyo format attim yine olmadi lutfen yardim edin!!!

  YanıtlaSil
 34. yukarıda anlatılanları bırebir yaptım ama 2 sefer reset atıyor ekran bir daha acılmıyor baska ne önerirsiniz

  YanıtlaSil
 35. hocam otg açayım derken yanlış bir dosya sildim kapandı şarja takıyorum şarj gormuyor guç + ses açma basıyorum tepki vermiyor ne yapmam lazım lütfen yardım

  YanıtlaSil
 36. hocam otg açayım derken yanlış bir dosya sildim kapandı şarja takıyorum şarj gormuyor guç + ses açma basıyorum tepki vermiyor ne yapmam lazım lütfen yardım

  YanıtlaSil
 37. Hocam öğretmen programını kuruyorum açılır pencere pasif ve sadece firmware upgrade var. only download seçeneği yoktur. Ne yapmak gerek?

  YanıtlaSil
 38. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 39. Bissey sorcam cevap lutfen !!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz geç oldu farkındayım ama sorabilirsiniz tabii ki:)

   Sil
 40. hocam firm vare upragadeden cıkaramıyorum nasıl yapacam soylermisin
  ACİL HOCAM TABLET 1 AYDAN BERİ BOLE

  YanıtlaSil
 41. bize yanlışlıkla öğrenci tableti verilmiş. bunu nasıl öğretmen tabletine dönüştürebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu mümkün değil maalesef. Tabletler bakanlıktan gelirken öğrenci ve öğretmen olarak geliyor zaten. Kutuları dahi farklı.

   Sil
 42. hocam benim tabletin system ve dokunmatik gitti stock rom olmuyor bunun çözümü nedir lütfen yardımcı olurmusunuz??

  YanıtlaSil
 43. hocam benim tabletin system ve dokunmatik gitti stock rom olmuyor bunun çözümü nedir lütfen yardımcı olurmusunuz??

  YanıtlaSil
 44. Firmware upgrade seçeneğini download only olarak değiştiremiyorum. Acil yardım

  YanıtlaSil
 45. Slm benim tablet general mobile kullanıcı adı Sifre ıstıo ne yapmalıyım hatrlamıorum

  YanıtlaSil
 46. Slm benim tablet general mobile kullanıcı adı Sifre ıstıo ne yapmalıyım hatrlamıorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanıcı adınız tc kimlik numaranız, şifreniz ise EBA şifreniz.

   Sil
 47. İndirmiş olduğum uygulamalar E okul dahi sistem tarafından durduruluyor ve uygulamalardan kalkıyor.Tekrar kullanabilmek için her seferinde yeniden etkinlestiriyorum.Neden böyle oluyor acaba

  YanıtlaSil
 48. -öğretmen.exe dosyası inmiyor başka indirebliceğimiz alternatif bir link var mı acaba ?
  -usb driver adlı dosya windows 10 da çalışır mı ?
  -general mobile aletlerde otg desteği yok diye biliyorum. mesela herhangi bir ayar yaparak micro usb flash bellek takınca tablette çalıştırabilir miyiz?

  YanıtlaSil
 49. merhba benim ogrenci tabletim var nasil rootlarim nasil play store yuklrim çâbuk cevâp verirsenz sevinirim

  YanıtlaSil
 50. nâsil oyun yuklerim etab 5 ogrenci tabletine

  YanıtlaSil
 51. Selamun aleyküm, Bilişim Merakı ben bu dosyayı yükledim ama masaüstüne öğretmen diye bir klasör gelmedi nasıl yapabilirim eksik yaptığım birşey mi var. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler İyi Günler

  YanıtlaSil
 52. güncellemeden sonra tablet giriş için pin istiyor bu pin kaç olabilir

  YanıtlaSil
 53. Hocam iyi günler etab5 tabletim 5 ay kadar önce kapandı. Arkadaşlarımdan birisi root atmıştı ilk verildiği haldeki gibi değildi. Kapandığında da değişik yazılar çıkmıştı update falan yazıyordu ben de cancel e bastım kapandı ve bir daha açamadım sanırım yazılım güncellemesini iptal ettim yazdıklarınızı uygulasam işe yarar mı? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 54. maalesef dediklerinizin hepsini yaptım ama yine olmuyor:(

  yazılımı yükledim
  kurulumu yaptım
  açma tuşuna basıyorum

  GENERAL MOBİLE
  POWERED BY
  ANDROİD

  takılı bir şekilde bekliyorum. Açılmıyor.Sizce sorun nedir?

  YanıtlaSil
 55. benim tablet hardbrick olmuştu bataryayı çıkar tak stockrom yükle geçer dediler çıkartıp taktım bataryayı fakat stockrom yüklerken sp flash toolda yükleme sırasında hep kırmızı çubukta kalıyor Donwload DA %100 de dakikalarca kalıyor boş boş nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.